Co to jest malowanie proszkowe?

co-to-jest-malowanie-proszkowe

Zastanawiałeś się kiedyś, co to jest malowanie proszkowe? Ta nowoczesna technika powłokowa zapewnia przedmiotom zarówno ochronę, jak i atrakcyjny wygląd. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod malowania. W tym artykule poznasz korzyści wynikające z wykorzystania malowania proszkowego, jednak zacznijmy od postaw.

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technika, w której farba jest nanoszona w postaci drobnego proszku. Następnie całość jest utwardzona poprzez podgrzanie w odpowiedniej temperaturze. To istotny krok, ponieważ farby proszkowe nie schną poprzez parowanie, lecz utwardzają się w skutek topnienia polimerów. Malowanie proszkowe pozwala szybko i równomiernie nanieść farbę nawet na powierzchnie o nieregularnym kształcie. Wyróżnia się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Powłoka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, czy też korozję.

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Kluczowym elementem, podobnie jak podczas innych rodzajów malowania jest przygotowanie powierzchni. Niezbędne jest odtłuszczenie oraz oczyszczenie przedmiotów. Następnie proszek jest rozpylany na obiekt za pomocą dedykowanego pistoletu. Wykorzystywane jest pole elektrostatyczne. Narzędzia specjalistyczne naładowują proszek po wyjściu z dyszy. Dzięki temu farba jest równomiernie rozprowadzana po powierzchni przedmiotu, tworząc jednolitą warstwę. Wykorzystanie pola elektrostatycznego pomaga także ograniczyć ilość odpadów, bo większa ilość proszku trafia na malowany przedmiot.

Gdzie stosuje się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest powszechnie stosowane w różnych branżach i sektorach ze względu na swoje liczne zalety. Jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym, gdzie pozwala szybko pokrywać farbą elementy karoserii, ram, felg, zderzaków.

Malowanie proszkowe jest używane także w przemyśle budowlanym i meblarskim. Pozwala równomiernie pokrywać farą elementy takie jak balustrady, poręcze, kraty, czy też stalowe elementy mebli. W produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych malowanie proszkowe zapewnia nie tylko estetyczny efekt, ale także stanowi formę dodatkowego zabezpieczenia przed korozją i uszkodzeniami.

To oczywiście tylko przykłady – malowanie proszkowe, dzięki swoim właściwościom świetnie spisuje się także w wielu innych branżach.

Podsumowanie

Malowanie proszkowe jest chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach, ze względu na precyzję oraz właściwości ochronne. W Darnok świadczymy usługi z zakresu malowania proszkowego. Pomagamy wdrożyć nowoczesne rozwiązania, takie jak Automatyzacja procesów produkcyjnych, Lutowanie elektroniki na fali, czy też Testowanie płytek PCB. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą to zapraszamy do kontaktu.

Szybki kontakt

Nowa Wieś Kwidzyńska 3 82-500 Kwidzyn